kategorie | Nezařazené

Kdo tady žije na dluh

Datum: Červenec 2010 | Vložil:

V České republice se během posledních deseti až patnácti let úspěšně rozvíjí chov koní. Přesto je každý kůň chovaný v naší zemi zadlužen obrovskou částkou sedmnácti a půl miliónu korun.

Někdo by mohl namítnout, že tato informace je naprosto bezcenná, zavádějící, ba přímo hloupá. Vytvořili jsme ji jednoduše tak, že jsme vydělili výši státního dluhu počtem koní chovaných ve všech stájích ČR. Lze připustit, že podobný údaj je skutečně na hranici stupidity. Koně přece za nic nemohou. Jejich chov nás nezadlužuje, je naopak zdrojem bohatství.

Přesto nám bystří analytici opakují naprosto stejnou nehoráznost dnes a denně. Omračují nás čísly o tom, kolik dluží každý z nás, včetně nemluvňat a kojenců, a kárají nás za to, jak rychle náš dluh narůstá. Poslanci jsou natolik znepokojeni, že si ani nedokáží patřičně vychutnat své výlety za exotikou.

Naprostá většina občanů a voličů přitom řádně pracuje, žádné dluhy nemá a do státní kasy přispívá více, než kolik z ní dostává. Také naprostá většina, kdo pobírají nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti či starobní důchod, odevzdala na daních a pojistném více, než kolik si vybírá.

Jsou mezi námi nepoctivci, kteří pobírají dávky, na které nemají nárok. Podle kvalifikovaných odhadů ekonomů nás tím okrádají ročně o něco méně než polovinu procenta hrubého domácího produktu. Ani odtud tedy astronomický propad financí vzniknout nemohl. Vyjadřovat dluh přepočtem na hlavu lidí, z nichž naprostá většina tvoří hodnoty, je prostě nehorázné.

Co tak navrhnout nový indikátor úpadku státních financí? Při čtyřletém funkčním období se vládní garnitura během dvaceti let obmění zhruba pětkrát.

O podstatných věcech směřování státu rozhoduje nějakých 300 poslanců, senátorů a členů vlády. Pokud by se s každým novým funkčním obdobím všichni obměnili, pak by na jednoho poslance, senátora a ministra dnes připadal dluh ve výši zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Protože obměna na těchto funkcích bohužel tak vysoká není, připadá na každého z nich dluh o to vyšší.

Než si začneme už po několikáté poslušně utahovat opasky, zamysleme se nad tím, zda dnešní astronomický dluh zavinili více lidé pracující, čerství novorozenci, koně ve stájích, anebo ti, kdo rozhodují o ekonomice a o zákonech. Kdo to tady vlastně takhle zkonil?

Autor: Jan Keller, sociolog

10 komentářů u “Kdo tady žije na dluh”

 1. Luboš napsal:

  Vážený pane Ivane. Ve vší úctě s vámi nelze souhlasit už kvůli neoddiskutovatelným faktům. Proč voláte po KSČM s tím že zastaví rozkrádání státu? Přeci i malé děti ví, že náš stát rozkrádají právě oni. Není důležité v jaké že jsou straně dnes, ale to, co jsou to za lidi. Marně voláte po něčem co již máte. Prezident je bývalý komunista i když si dnes hraje na jinou politickou stranu. Obě komory poslanecké sněmovny mají ve vedení své soudruhy, a obsazením jsou sněmovny cca ze 70% komunisti ať už dnešní nebo převlečení. Mrkněte se pane Ivane na svou radnici, a tam je v procentech soudruhů ještě více. Na koho si tedy stěžujete? Ten vyčůraný a prospěchářský komunista je stále stejný i když je i možná dnes v jiné politické straně, nebo si hraje na podnikatele. Pořád je to ale ten vyčůraný Pepa jaký byl vždy. Ostatně kdo měl peníze v privatizacích i kontakty a zkušenosti? Obyčejný člověk do byznysu neviděl když u nás v podstatě neexistoval. Fabriky a firmy koupili právě tito soudruzi, a dnes platí slova klasika: „Ti co nás léta týrali nás vyhazují z práce“. Uzavírám tímto vážený pane Ivane velkou sázku o malé pivo. Že náš stát vedou soudruzi je jasné, a není k tomu co dodat protože to je veřejné a viditelné. Sázka je o Vašem okolí a o těch řečičkách v zaměstnanosti, rozkrádání nebo jak by řekl soudruh vykořisťování. Vyberte si ve Vašem okolí 10 firem které zaměstnávají lidi, a já se sázím, že 9 z deseti vlastní bývalý komunista nebo nějakej takovej prospěchář z minulého režimu. Stačí si proklepnout majitele. Berete?

 2. Ivan napsal:

  Volit KSČM. Jediná strana, která by byla schopna zastavit rozkrádání státu. Když se stát zbavil všech ziskových podniků vybudovaných z peněz odvedených v minulosti na důchodové zabezpečení, tak mu teď samozřejmě nezbývá na výplaty. Produktivita práce přitom vzrostla více než o 100%, takže na uživení důchodců by teď stačila polovina zaměstnanců oproti roku 1989. Ale penízky tečou jinam, více než 200 miliard ročně oficiálně odteče na dividendách do zahraničí. A další asi stejná částka odteče neoficiálně. Kapitalistický penězovod.

 3. hasal napsal:

  Nerozčilovat se , volit KSČM !

 4. hasal napsal:

  Nerozčilovat se a volit KSČM !

 5. hasal napsal:

  Kapitalisti vyrábí pro zisk ,lidi je nezajímají !

 6. Peterb Schuster napsal:

  Dluh zavinila populistická politika, která se periodicky před volbami do poslanecké sněmovny (ty jsou nejdůležitější) často opakuje.
  V současné době tvoří téměř 80 % všech výdajů státního rozpočtu tzv. mandatorní výdaje. Jejich skokový růst zavinilo populistické hlasování před parlamentními volbami v roce 2006.
  A tady je zakopaný pes. Poslanci Sněmovny, jako jeden muž (nehlasoval ministr financí Vlastimil Tlustý) bez rozdílů politické příslušnosti před volbami a v zádech se 6-ti procentním nárůstem HDP, odsouhlasili nesmyslnou výši těchto výdajů.
  A nyní nato doplácáme. Pracovníci ve státním sektoru (politici, úředníci, lékaři, učitelé, soudci, policie, vojáci atd.) chtějí pořád více. Do toho přichází sociální dávky, penze, dávky pro nezaměstnané. A o tom, že životní úroveň je podstatně vyšší není pochyb.

  • Pratiksha napsal:

   Zvednuted daned jsem navrhoval jako jednu z možnosted, ovšem mělo se tfdkat jen maeoktjve9 daně z vlastnictved obytne9 nemovitosti, ktere1 by vfdznamnou če1st daňove9ho roku nebyl využedve1na k bydlened ať už majitele, jeho rodiny nebo ne1jemců. Pokud je někdo tak bohatfd, že si může dovolit tuto daň platit, pak ať si onen luxus vlastnit spekulativně obytnou nemovitost dopřeje. Jinak ať tuto nemovitost nabeddne k prone1jmu což by mohlo če1stečně (a skutečně jen če1stečně) řešit proble9m nedostatku bydlened v TA a Jeruzale9mě.Bydlened v Samařed je samozřejmě rozumne9 řešened.

   • Praktisha1 napsal:

    Po přečtení Zvednuted daned jsem dál nepokračoval. S myšlenkami se to jako s jídlem – aby se to dalo jíst/číst musí to být dobře upraveno…

 7. Ladislav Vaněk napsal:

  Dluh – to jsou ty všechny rozkradené peníze !

 8. rastislav hamza napsal:

  Po tzv. nežnej revolúcii sme boli vtedajšími lídrami presviedčaní o tom ako sme dovtedy žili na dlh.Z odstupom času sme sa dozvedeli,že dlh na jedného obyvateľa bol zanedbateľný a zahraničný nulový.Dnes po vyše 20 rokoch sa dlh vyšplhal do rekordných výšok ale životná úroveň i napriek presviedčaniu politikov trvale stagnuje a my radoví občania si zas máme uťahovať opasky…


Zanechat komentář

nedávná videa

štítky

Odkazy