kategorie | Nezařazené

KREV NESMYJEŠ! Vydařená umělecká reflexe na aktuální politické téma nebo „duševně opozdilé vandalství“?

Datum: Květen 2010 | Vložil:

Skupina mladých umělců včera ráno polila červenou barvou pražské sídlo KSČM. Barva symbolizující krev pokryla okna a parapety budovy v ulici Politických vězňů. Záměrem umělecké performance bylo upozornit na to, že se strana nezbavila zodpovědnosti za politické vraždy z dobách komunistické totality. Současní komunisté akci hodnotí jako vandalství.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová popsala nabarvení budovy jako poměrně důkladnou akci. „Ostraha to nahlásila v 5:33. Akce se účastnilo pět nebo šest mladých lidí, natřena jsou všechna okénka, deset parapetů a plášť budovy. Na červeno je obarvena i část chodníku a komunikace. Na místě zůstaly kbelíky se zbytky barvy“.

Maskovaní mladíci použili 170 litrů červené barvy.
Ta podle nich symbolizuje krev obětí, kterou mají komunisté na rukou.

Incident zatím vyšetřuje obvodní oddělení policie ve spolupráci s kriminalisty. Ti se zaměřili mimo jiné na e-mailovou adresu, ze které přišlo vyjádření médiím. Připouštějí ale, že vzhledem k zahraniční registraci elektronické schránky moc šancí na identifikaci odesilatelů nemají. Věc se vyšetřuje jako podezření z poškození cizí věci, policie zatím sbírá důkazy a čeká na potvrzení, zda to byl památkově chráněný objekt.

„Duševně opozdilé vandalství“

„Bylo to duševně opozdilé. Jestli to někdo považuje za umění, tak já tedy ne. Lidé vnímají KSČM podle její práce za posledních dvacet let, ne podle toho co bylo před rokem 1989,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Vojtěch Filip. Lidé nás hodnotí podle práce za posledních dvacet let. Ne podle toho, co se dělo před revolucí, vzkázal Vojtěch Filip „milovníkovi Klause a Topolánka“, jenž polil sídlo KSČM červenou barvou.

Jednička pražské kandidátky komunistů Jiří Dolejš Filipa doplnil: „Naše budova v ulici Politických vězňů patří mezi památkové objekty, čili bych to označil za vandalství.“ Dodal navíc, že není náhoda, aby sídlo KSČM bylo pod palbou v době, kdy do voleb zbývá něco málo přes týden. „Ta spojitost s volbami je jasná. Už i kvůli použité červené barvě je jasné, že těmi vandaly jsou naši kritici.“

A v tom se nemýlí. Skupina umělců připomněla českému národu fakt, že na naší politické scéně stále působí strana KSČM, která se nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace naší společnosti v letech 1948-1989.

Angažované umění?

Právě až po pádu komunistické totalitní vlády v roce 1989 vznikla v Čechách poptávka po do té doby neprovozovaném druhu umění. Dnes jej nazýváme, mnohdy nepřesně, angažované umění.

Je to druh umění, který jedince určitým způsobem atakuje, probouzí jej z letargie tím, že poukazuje na kontroverzní témata ve společnosti a zároveň narušuje veřejný prostor, pro nějž je angažované umění primárně určeno. Pod nálepku angažované umění bychom mohli řadit některé umělce, kteří vytváří různé performace či happeningy. V českém prostředí se jedná o skupiny jako Kamera Skura, Pode Bal, Guma Guar, Rafani nebo Ztohoven.

Umělec Václav Magid o angažované umění tvrdí, že „by mělo být spojeno s konkrétním dlouhodobým programem, se zaujetím jasného politického, ne-li životního postoje, s odvahou odevzdat svou tvorbu službě nějakému mimouměleckému účelu, a tedy kompromitovat její výsostný status umění“. Žádná taková skupina ale podle něj v Čechách nepůsobí. Všechny reagují spíše nahodile na podněty, které se v dané chvíli objevují“.

Tento popis odpovídá také aktuální umělecké reflexi „Krev nesmyješ“, ke které se navíc veřejně nikdo nepřihlásil. Mnoho děl angažovaného umění ve veřejném prostoru bývá anonymních z důvodu trestní postižitelnosti. Již v minulosti se někteří z umělců za svá díla museli zodpovídat před soudem – exemplární bylo například soudní popotahování členů skupiny Ztohoven za mezinárodně uznávanou uměleckou reflexi problematizující mediální prostor – atomový výbuch v Krkonoších v přímém přenosu ranního vysílání České televize. 

Zdroj: nezapomente.cz

.

Zprávy Sluvko

5 komentářů u “KREV NESMYJEŠ! Vydařená umělecká reflexe na aktuální politické téma nebo „duševně opozdilé vandalství“?”

  1. Luboš napsal:

    Teda to je síla! Prej komunisti jsou nejslušnější politická strana?! Nechci paní Alenu urazit, ale to může říci pouze právě komunista, nebo mentálně omezený člověk. Promiňte paní Aleno, ale nevím jak to jinak říci. Kde žijete, na nějaké jiné planetě?

    • Salon napsal:

      Paní Alena, stejně jako milióny jiných bohužel žije v Česku. Slepci, jako Luboš, tady nebydlí. Mají vysoce selektivní vidění světa Hory mrtvol v Iráku, nebo v Afghánistánu oni nevidí!

  2. alena napsal:

    Toto konání odpovídá lidem dementním a debilním , kteří už neví nenávistí kudy kam, jak se zviditelnit, tak páchají tyto debility!!!!!!!!!!! Nevolím komunisty, ale musím se jich zastat, protože jsou nejslušnější politická strana!!!! Jenom blbečci se nechají naverbovat na takové hovadiny.

  3. Alex napsal:

    Nikoli „umělecká performance? Nazývejme věci pravými jmény. Ano je to vandalizmus, se stejnými symptomy jako vandal, který vždy cítí potřebu zahalit si tvář a ničit hodnoty, aby pak anonymně a hlavně „zajímavě“ pro některé noviny uplatnil svoji „záchodkovou kulturu“. Je to stejně tak jako za časů „bolševika“, „Servít je vůl“. I když tehdy se to vlastně nehonosilo názvem umělecká performance.

  4. hasal napsal:

    Nemelte pořád o 50.letech ,dy byla studená válka a v USA tto nebylo lepší ,třeba popraveni manželé Rosenbergovipo kterých zůstali 2 malé děti ! Nejlepší bylo za Husáka !Za komunistů měli všichni práci a bydlení ,za to jim patří věčná sláva !


Zanechat komentář

nedávná videa

štítky

Odkazy