kategorie | Nezařazené

Pavel Bém – primátor bílých lží

Datum: Únor 2010 | Vložil:

Psychiatr a primátor Prahy na tom aktuálně není psychicky nejlépe a nikdo se mu nemůže divit. Ze všech stran na něj útočí nevybíravá, často i velmi osobní kritika. V očích veřejnosti se totiž stal symbolem monumentální magistrátní podnikatelské korupce, o níž se hovoří už celé desetiletí, ale která teprve nyní dostala marketingově zajímavé cizí jméno – Opencard 888.

To číslo padlo na magistrátu po prvním ze tří auditů a označuje miliony korun, které plastiková jízdenka pražské dopravy zatím stála.

Marná terapie

Primátorská kruhová obrana je klukovsky bezelstná a připomíná dávno padlého premiéra a politického zbohatlíka, který nás před časem chtěl přesvědčit, že to myslí upřímně. Pavel Bém se snaží bodrostí a nadhledem své psychické převahy kritiky umenšit. Argumenty diskuzi škodí. V polemice s Havlem jej zve na kávu, kde mu všechno upřímně vysvětlí, zve jej do dozorčí komise, vyznává se z lásky k Praze a nenávisti k nesvobodě, podnikatelské aktivity města jsou dobré, každé město musí podnikat a Praha je úžasná v porovnání s tím, jak vypadala. A co teprve bude, až tunel Blanka promění Letnou v park!

Protože ani tahle psychoterapie už na kritiky nestačí, primátor se stále častěji uchyluje k morálním odsudkům typu: Co říkáte, není pravda, nemáte přesné informace, lžete! Jako by nevěděl, že pravda v politice je přesná jen málokdy, že je přibližná, částečná, mlhavá, stranická a často jen pouhá nadsázka či heslo.

Vše podle zákona

Primátor opravdu neví, že politici nelžou, a snaží se, tak jako on, upřímně věřit tomu, co říkají, ať už tuší, co zakrývají, nebo ne. Invektiva lži se pak logicky obracejí proti němu samému. Teď už sice víme, že slavné číslo karty 888 je lež, to skutečné je 730, jenže co na tom záleží? Integrovaná karta, bude-li jaká, bude nejspíš úplně jiná, bankovní, a tyhle peníze jsou navždy ty tam. Pravdu hlásí obě čísla a ta zní: Astronomické ztráty!

Tři předražené audity nepotvrdily překročení zákona ani korupci. Kritici lžou. Shodně však potvrdily, že mnohé zakázky byly rozmělňovány na částky pod dva miliony (proč asi?) a majitele firmy Haguess nikdo (ani ve firmě) nezná. Podivná jména českých firem, cizí zkomoleniny jako u „opencardy“, jsou často známkou nepoctivosti a v tomto případě je neznámý majitel rozdroben do zástupu drobných anonymních majitelů. Podle zákona je vše v pořádku. A pravda? Astronomické sumy za nepotřebnou reklamu a špatné služby. Na monstrtunelu někdo neznámý vydělal. Audit však pochopitelně žádného kmotra podsvětí vypátrat nemůže.

Pozemky vykoupeny

Hříchy pražského magistrátu volají do nebe. Jeden z největších: územní plán jako ohromná podnikatelská příležitost. Primátor velmi aktivně prosazuje variantu dálničního okruhu Bohnice–Suchdol, skrz naskrz, sídliště nesídliště, s dvojitým mostem a tunely, ačkoli o sedm kilometrů dál, v řídce obydlené oblasti, by se mohlo o padesát miliard levněji a s evropskou dotací stavět. A pravda? Všechny pozemky vykoupeny!

Když Václav Havel napadl magistrátní vládu jedné strany, kontroval primátor, že tahle přece vznikla ve svobodných volbách. Asi nevěděl, že ta druhá také. Havel zase nevěděl, že je to jedno. V prostředí „jánabráchismu“ vznikne vláda jedné strany vždycky.

Autor Alexander Tomský

.

Zprávy Sluvko

Zanechat komentář

nedávná videa

štítky

Odkazy