kategorie | Nezařazené

Kmetiněvská výzva, petice

Datum: Duben 2010 | Vložil:

Vážení občané,
Obec Kmetiněves vyzývá k zahájení diskuze o snížení hranice trestní
odpovědnosti.

Pokud chcete Kmetiněvskou výzvu svým podpisem podpořit, můžete
tak učinit na obecním úřadě, v místním obchodě, e-mailem nebo poštou.
K podpisu výzvy stačí pouze jméno, příjmení a podpis.

oukmetineves@tiscali.cz
ludek.kvapil@tiscali.cz

Celé znění:

Kmetiněvská výzva

Na základě velmi brutálního trestního činu, který byl  v naší obci spáchán před 6 lety – brutální vražda 13 leté dívky, již spáchal její stejně starý spolužák – a na podkladě všech následných skutečností, které po tomto činu nastaly a vešly ve známost se obracím jménem občanů naší obce Kmetiněves na širokou veřejnost, Poslaneckou sněmovnu ČR, Senát ČR a všechny ústavní činitele s výzvou k otevření nové veřejnoprávní diskuse, na jejímž konci by mělo být přijetí zákona o snížení dolní věkové hranice trestní odpovědnosti při spáchání obdobných brutálních trestných a promyšlených trestních činů jakými je vražda.

Především navyšující se počet trestných činů páchaných pachateli ještě před dovršením 15 roků by měl vést k široké a věcné diskusi celou naší společností.

Není možné, aby pachatelé takovýchto trestných činů byli pouze ,, jakoby  pokáráni,dáni do jakéhokoliv výchovného ústavu, kde mají dokonce za dobré chování povoleno téměř vše – vycházkami počínaje a sledováním televize konče,,.

Není současný právní řád příliš nakloněn těmto pachatelům?

Není pochybnosti o tom, že současná generace dětí dospívá daleko dříve než tomu bylo v minulosti. Rovněž tak po fyzické stránce je dnešní mládež daleko dříve vyspělejší. Pokud by tedy novou úpravou trestního řádu o dolní hranici trestní odpovědnosti mládeže došlo k jejímu snížení, mohla by být jejich trestná činnost řešena podstatně širší škálou nápravných opatření.

Myslím si, že při posuzování minimální věkové  hranice trestní odpovědnosti je nezbytně nutné si uvědomit, že nezáleží ani tak na  konkrétním počátku trestní odpovědnosti mládeže, ale spíše na následných reakcích společnosti na řešení a postihu delikventního jednání dospívajícího jedince.

Nejenom já, ale i většina našich spoluobčanů je hluboce přesvědčena, že čím dříve tito mladiství zjistí, že jsou odpovědni za své činy, tím lépe to bude pro nás, ale i pro tu mládež především.

Otázka tedy zní, je současná právní úprava postačující k trestání takovýchto brutálních trestních činů končících vraždou? Umožňuje tato právní úprava dětem mladším 15 let, které se dopustí takovýchto činů uložit taková opatření, která by byla odpovídající a dostačující reakcí na jejich delikventní jednání ?

Naše společná odpověď zní : ,, nikoliv,současný právní řád doslova nahrává těmto pachatelům a proto je třeba tento zákon co nejrychleji změnit. Myslíme si, že dnešní mládež je natolik vyspělá, že by měla rozpoznat co se smí a co ne, co je trestné a co nikoliv a co působí bolest a co ne.

Už jen představa, že takhle vážně narušený a nemocný člověk se může zcela volně, bez jakéhokoliv záznamu v rejstříku trestů, pohybovat mezi širokou veřejností je burcujícím mementem dnešní doby a celé naší společnosti.

Proto se my všichni občané středočeské Kmetiněvsi  obracíme na všechny naše občany, zákonodárce, ústavní činitele a všechny ty které nenechavá tento zločin lhostejnými s žádostí o podporu naší výzvy, která by zahájila  hlubší a věcnou diskuzi na všech úrovních mezi občany naší republiky  o stanovení počátku hranice trestní odpovědnosti a přehodnocení věkové hranice u obzvláště brutálních trestných činů, především končících vraždou.

Luděk Kvapil

starosta obce  Kmetiněves

v Kmetiněvsi  23.1.2010

.

Zprávy Sluvko

9 komentářů u “Kmetiněvská výzva, petice”

  1. Blanka Gruberová napsal:

    Dobrý den,i já souhlasím se vším co napsal pan starosta.Gruberová

  2. Mgr. Ludmila Babáčková napsal:

    Dnes jsem si v nedělním BLESKU přečetla rozhovor s p. starostou Luďkem Kvapilem. Jsem učitelka na ZŠ a s hrozným chováním naší mládeže se setkávám denně. Něco tak strašnýho, co se stalo u vás v obci jsem ještě neslyšla. Souhlasím a podepisuji výzvu. Ludmila Babáčková

  3. Bohumil Bilek napsal:

    Souhlasim s celou kmetiněvskou výzvou takový zločinci nemaji na svobodě co dělat. Bilek Bohumil Zlin.

  4. Miloš Blažka napsal:

    Souhlasím s celou kmetiněvskou výzvou a dále bych ji rozšířil – zabití zloděje není vražda – za trestný čin mladistvého je stoprocentně zodpovědný rodič – ve věznicích žádné televizory ani rádia, pouze pečlivě vybrané, nezávadné knihy, přes den sklopené postele, žádné cigarety,nepropouštět před uplynutím celého trestu. Prostě udělat vše pro to, aby se tam už nechtěl nikdo vrátit. Příklad by se dal vzít z některých amerických států – nejlépe z těch, kde je dodnes zaveden trest smrti Miloš Blažka

  5. gambling napsal:

    Its a great site, thanks for sharing.

  6. I.H. napsal:

    Také se připojuji ke snížení věkové hranice a se vším shora uvedeným souhlasím, ale ještě bych k tomu přidala tresty pro rodiče. Jak to, že se jejich děti dopouštějí takových trestných činů? Doma nemluví a nediskutují o tom co se smí a co ne, co je správné a co ne, jak se chovat? Kde to vidí, že jim takové jednání připadá ,,normální“? Pokud bude agresivita v jejich okolí, nepomůže k jejímu ,,výmazu“ i sebelepší ústav – tím ovšem nechci nikoho omlouvat. Iveta H.

  7. ing. Tomislav Zděnek napsal:

    Souhlasím a podepisuji výzvu

  8. Hana Podlešáková, Slavomila Řezníčková napsal:

    Souhlasím se snížením věkové hranice pro ukládání trestů za zvláště brutální trestní činy. Zároveň souhlasím se zápisem do výpisu z trestního rejstříku bez možnosti výmazu po dobu života. Navíc bych rozhodně podporovala uložení doživotních trestů žaláře bez možnosti propuštění u zvláště brutálních trestních činů i u mladistvích – to obzvláště. Hana Podlešáková, Slavomila Řezníčková, Štichova ul., 149 00 Praha 4


Zanechat komentář

Nový poslanec sněmovny a jeden z hlavních sponzorů strany Věci veřejné Vít Bárta změnil  krátce před volbami formu akcií své bezpečnostní společnosti ABL.

Místo akcií na doručitele, které jsou podle něj jedním z hlavním důvodů korupčních praktik v Česku, změnil status ABL na akciovou společnost s akciemi na jméno.

Změna, která byla učiněna právě v týdnu před hlasováním o sněmovně, se nyní objevila v internetovém obchodním rejstříku. 

Právě Bárta jménem Věcí veřejných  žádá, aby příští vláda akcie na doručitele zrušila, zatímco případní partneři ve vládě – ODS a TOP 09 – se ke zrušení staví rezervovaně.

Řebíčkův přízrak

Pro Bártu může být varovným příklad bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS). Ten předtím než vstoupil do politiky pouze oznámil, že se vzdává podílu ve firmě Viamont. Nikdy však kvůli akciím na doručitele nebylo možné ověřit, zda to skutečně udělal.

(Aktuálně.cz původně chybně uvedlo, že Bárta postupuje stejně jako Řebíček, ale jak jsme napsali výše, ukázalo se, že v době, kdy byl zvolen, už Bárta formu akcií své firmy změnil).

Jeden z lídrů Věcí veřejných však nemohl postupovat jinak, aby deklarovaný boj proti korupci zůstal věrohodný. Také Řebíčkova firma Viamont měla (podobně jako do zmíněné změny Bártova ABL) akcie na doručitele a žila z veřejných zakázek. Ty se během Řebíčkova ministrování řádově zvýšily na průměrnou roční částku tří miliard korun. Řebíček přesto může říkat, že to se zakázkami pro Viamont neměl nic společného. Tvrdí, že akcie Viamontu prodal ještě před nástupem na ministerstvo. Ale kdo to může ověřit? Protože šlo o akcie na doručitele, zpětně pravdu nezjistí ani policie.

I Vít Bárta, jemuž patří v ABL polovina akcií, dnes (podobně jako kdysi Řebíček) říká, že se podílu ve firmě zbaví. Pokud by však měla ABL akcie na doručitele, mohlo to dopadnout jako v Řebíčkově případě.   

Tichý společník bin Ládin

Vít Bárta se ve sporné otázce vyjadřuje zcela jednoznačně. „Tragédií České republiky jsou akcie na doručitele, anonymní vlastnické struktury. Pokud tohle eliminujeme, je celý problém s korupcí vyřešen,“ řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Jeho silná slova potvrzuje loňská studie OECD Tax Co-operation. Akcie na doručitele (baerer shares) jsou podle ní jedním z hlavních rizik, která otevírají prostor k praní špinavých peněz.  Ve své tradiční podobně listinných akcií totiž umožňují absolutní anonymitu majitelů. Vlastníkem akcie je člověk, který akcii drží v ruce. Pokud nechce, nedozví se to ani policie, protože může akcie kdykoli půjčit libovolnému společníkovi. Ministrovi tak může patřit firma, které ministerstvo přiděluje veřejné zakázky, totéž platí pro hejtmany, starosty a další zaměstnance veřejné správy. Nákupem anonymních akcií je zároveň možné vyprat libovolné množství špinavých peněz.

„Listinné akcie na doručitele umožňují, aby byl vlastníkem české firmy Usáma bin Ládin, a nikdo se to nedozví, pokud se nebude sám chtít přiznat,“ upozorňuje v nadsázce bývalý ministr a bojovník za průhlednost finančních trhů Tomáš Ježek.

Akcie a svět

Bez registrace:

Anguilla, Česko, Guatemala, Marshallovy ostrovy, Nauru

Nejsou povoleny:

Americké Panenské ostrovy, Andorra, Argentina, Austrálie, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belgie, Bermudy, Brunei, Čína, Filipíny, Finsko, Gibraltar, Guernsey, Chile, Island, Itálie, Japonsko, Jersey, Kypr, Maďarsko, Malajsie, Malta, Man, Mauritius, Mexiko, Niue, Norsko, Nový Zéland, Rusko, Singapur, Spojené arabské emiráty, Spojené státy, Sv. Lucie, Sv. Vincent, Švédsko

Registrace ve veřejném systému (zaknihované akcie):

Rakousko, Dánsko, Estonsko, Francie, Irsko, Korea, Monako, Německo, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Turecko

Registrace dostupná státním institucím:

Antigua, Aruba, Belize, Britské Panenské ostrovy, Cookovy ostrovy, Dominica, Grenada, Hongkong, indie, Izrael, Jižní Afrika, Kajmanské ostrovy, Kanada, Kostarika, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Macao, Montserrat, Nizozemské Antily, Nizozemsko, Panama, Portugalsko, Řecko, Samoa, San Marino, Seychely, Sv. Kitts a Nevis, Španělsko, Švýcarsko, Turks a Caicos, Uruguay, Vanutu – Zdroj: OECD Tax Co-operation 2009

Poznámka: Při registraci ve veřejném systému neexistují listinné akcie na doručitele. Všechny obchody jsou elektronicky evidovány prostřednictvím veřejných institucí. Ostatní způsoby registrace listinné akcie na doručitele připouštějí. Firma však musí evidovat, komu akcie patří. V některých zemích se  jakýkoli prodej akcií hlásí státem jmenovaným správcům, v jiných zemích se každoročně zveřejňuje vlastnická struktura. Další model připouští, že informace o prodejích eviduje sama firma, na požádání však musí vlastnickou strukturu a jejich historii sdělit finančnímu úřadu resp. policejnímu vyšetřovateli. V zemích bez registrace nemá ani policie zákonné nástroje ke zjištění, kdo v minulosti akcie na doručitele nakoupil či prodal.

Pět zemí na světě

OECD eviduje poměry většiny zemí, kde se s akciemi obchoduje. Žádá příslušné vlády, aby akcie na doručitele buď zrušily, anebo registrovaly jejich vlastníky. Zrušeny byly ve čtyřiceti zemích včetně Austrálie, Japonska, Maďarska, Ruska a Spojených států. Dalších čtyřicet zemí přistoupilo k nějaké formě registrace jejich majitelů. Ve Francii, Německu, Velké Británii a dalších evropských zemí zakázali akcie na doručitele v listinné podobě. Může se s nimi tedy obchodovat jen na burze, nebo prostřednictvím bank a clearingových úřadů. Ve všech případech jsou akcionáři evidováni. V dalších zemích se přistoupilo k jiným formám registrace. V Evropě jsou nejliberálnější Lichtenštejnsko a Nizozemsko, ale i v těchto zemích mají firmy povinnost vést evidenci, kdo akcie vlastní a jak se s nimi obchodovalo. Tyto údaje si od nich může vyžádat policejní vyšetřovatel.

Česká republika nepatří do žádné ze zmíněných kategorií. Umožňuje sice akcionářům, aby vlastnictví akcií registrovali v obchodním rejstříku, není to ale povinnost. „Informace o majitelích akcií na doručitele mohou být v některých případech nedostupné,“ potvrzují experti OECD. Stejně jsou hodnoceny už jen Anguilla, Guatemala, Marshallovy ostrovy a Nauru.

Z této výjimečné pozice by se Česko dostalo, kdyby akcie na doručitele zrušilo, anebo kdyby zavedlo registraci jejich majitelů.

Tma jako před 20 lety

Akcie na doručitele bez jakékoli registrace byly v Česku obnoveny před dvaceti lety. Počet firem, které je využívají, se nápadně zvýšil v posledních pěti letech. „Česká republika jde proti proudu času,“ míní Tomáš Ježek.

Firmy s anonymními vlastníky se významně uplatňují nejen při zakázkách, které se rozdělují v resortu dopravy. Na evropské peníze dosahují ve všech oborech, jak svědčí výběr ze seznamu úspěšných anonymních žadatelů o bruselské dotace: Czech Heat, Dolnolabské elektrárny, Farma Čapí hnízdo, Kardiocentrum Vysočina, Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, Národní tkáňové centrum, OK Pool, President Securities, Privamed, Retex textilie, Ski centrum Krhutka, Spur kartony. Všechny přešly na anonymní akcie po roce 2006. Slaví úspěchy v regionech, především v Praze, na Ústecku a v jižních Čechách. Prosazují se tam hlavně ve stavebnictví, kde příklad Viamontu následují firmy jako EDS Holding, Mane, Navatyp, Silnice Group a další.

Autor: Petr Holub

nedávná videa

štítky

Odkazy