kategorie | Nezařazené

Českému Cattanimu hrozí odvolání z funkce

Datum: Únor 2010 | Vložil:

Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, který kvůli svým nekompromisním postojům při mnohaletém vyšetřování kriminality policistů dostal přezdívku „český Cattani“, možná sám přijde o svou funkci.

Krajská státní zástupkyně v Plzni Marie Poláková na něj totiž počátkem ledna podala k Nejvyššímu správnímu soudu kárnou žalobu, v níž pro Řeřichu požaduje nejpřísnější trest – odvolání z funkce státního zástupce.

Podle důvěryhodného zdroje Práva podezřívá Poláková Řeřichu z toho, že se měl nestandardním způsobem angažovat v trestní kauze bývalého šéfa karlovarské pobočky policejní inspekce Miroslava Šouleje. Údajně měl obvolávat některé lidi zainteresované do případu a zjišťovat od nich informace.

Podání žaloby ve středu potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke, zástupce správního soudu i sama Poláková.

Řeřichova nadřízená zároveň dala ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové podnět, aby zmíněného státního zástupce až do pravomocného rozhodnutí soudu dočasně zbavila výkonu jeho funkce.

„Ke mně na stůl se to ještě nedostalo, takže v tuto chvíli o tom ještě není rozhodnuto,“ řekla k tomu ve středu Právu Kovářová.

Prý zneužil funkci k soukromým zájmům

„Podala jsem návrh na zahájení kárného řízení proti státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství Plzeň-město, neboť mám za to, že zaviněně porušil povinnosti státního zástupce, které vyplývají ze zákona o státním zastupitelství,“ sdělila ve středu Poláková.

Řeřicha podle ní porušil ustanovení zákona, podle kterého státní zástupce nesmí umožnit, aby jeho funkce byla zneužita k prosazování soukromých zájmů.

Šoulej je od loňského listopadu obviněn ze zpronevěry více než deseti miliónů korun, o které měl podle policie společně s dalším mužem z Kazachstánu připravit ruskou podnikatelku v rámci neuskutečněného prodeje jednoho karlovarského domu.

Šoulejovi hrozí až dvanáct let vězení. Ze své funkce odešel v roce 2006 po kritice za vyšetřování policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku 2005 v Mlýnci na Tachovsku.

S žalobou nesouhlasí
Řeřicha s ním několik let spolupracoval při vyšetřování trestných činů desítek řadových i vysokých policistů a včera Právu sám přiznal, že jsou dlouholetí kamarádi.

„Samozřejmě nejsem s tou žalobou ztotožněn, nesouhlasím s tím a ta podezření odmítám. Své podrobné stanovisko přednesu ale až u soudu, kde řeknu všechno natvrdo a ať si pak každý udělá úsudek, o co tam vlastně jde. Nic nechci skrývat,“ řekl ve středu Právu Řeřicha.

Do Šoulejovy trestní kauzy podle svých slov nikdy nezasahoval. Řeřicha prý zatím nemá informace o tom, že by kvůli jeho domnělým aktivitám v kauze Šoulej celou věc prověřovala policie.

„S ohledem na některé okolnosti předpokládám, že kdyby tam někdo něco našel, tak garantuji, že by mě prověřovali,“ myslí si Řeřicha.

Autor: Radim Vaculík

.

Zprávy Sluvko

Zanechat komentář

nedávná videa

štítky

Odkazy