kategorie | Nezařazené

Lhal David Rath o poplatcích v Respektu 2005, nebo jen dnes tancuje jak Paroubek píská?

Datum: Březen 2010 | Vložil:

„Třeba na Slovensku byl po zavedení spoluúčasti zaznamenán až 30% pokles poskytované ambulantní péče. Během pár let si lidé zvyknou a poptávka zase stoupá, ale na to lze opět reagovat a efekt je zase na světě. Poplatky by se líbily i většině lékařů. Budou-li dobře nastaveny, nejenže si více vydělají, ale získají i více času na vážně nemocné, protože nebudou tolik zavaleni banalitami.
Konečně i pacient by se díky poplatkům stal váženým klientem, kterého rádi vidí“ – říká David Ráth

.

Problém samozřejmě postihuje i větší zdravotnická zařízení a nemocnice, ale ta se zatím dovedou účinněji bránit, třeba překlenovacími úvěry nebo prodlužováním lhůt splatnosti svým dodavatelům. Otázkou je, proč stávkují výhradně praktičtí lékaři a ne ambulantní specialisté, kteří také povětšinou působí jako menší živnostníci s jedním zaměstnancem.
Příčin je hned několik. Především mají praktičtí lékaři trvalou paušální platbu za pacienta v kartotéce. Zavřou-li ordinaci, peníze jim přijdou v nezkrácené výši. Ambulantní specialisté jsou naproti tomu placeni jen za provedené výkony a každý den absence si tak musejí napracovat, jinak dostanou od pojišťovny méně. Dalším důvodem je fakt, že ambulantním specialistům už léta politici i pojišťovny dávají rádi najevo, že je na rozdíl od praktiků považují za „přemnožený druh“. Citujme pro připomenutí slova Miroslava Macka z doby, kdy zastával funkci tajemníka ministra zdravotnictví a chtěl „prostřílet příliš husté stádo“ ambulantních specialistů; či nedávné konstatování ředitelky VZP Jiřiny Musílkové na stejnou adresu „je tu příliš mnoho slimáčků na málo kapustičky“.
Rozbuška je tedy známá, ale jaké jsou příčiny platební neschopnosti, tedy vlastně zadluženosti VZP? Vtip je v tom, že o současný uzavřený balík zhruba 160-170 miliard korun soutěží mnoho subjektů, mezi nimiž zuří tichá, ale velmi krutá válka o to, kdo urve více. Všichni dohromady přitom za pomoci srdceryvných příběhů, úplatků i politických intervencí vytvářejí na pojišťovny tlak, kterému ony naprosto nejsou schopny čelit.
A nebudou toho schopny do doby, než se najde vláda ochotná kousnout do kyselého jablka a zavést „regulaci poptávky po zdravotnických službách na straně spotřebitele“. Česky řečeno spoluúčast. Pojišťovny by ji přivítaly, neboť alespoň zpočátku na pár let vede k celkem strmému poklesu zájmu o zdravotnické služby ze strany pacientů. Třeba na Slovensku byl po zavedení spoluúčasti zaznamenán až 30% pokles poskytované ambulantní péče. Během pár let si lidé zvyknou a poptávka zase stoupá, ale na to lze opět reagovat a efekt je zase na světě. Poplatky by se líbily i většině lékařů. Budou-li dobře nastaveny, nejenže si více vydělají, ale získají i více času na vážně nemocné, protože nebudou tolik zavaleni banalitami.
Konečně i pacient by se díky poplatkům stal váženým klientem, kterého rádi vidí.
Problém je, že dvě třetiny obyvatel nechtějí u doktora platit nic a pro politiky je osobně velmi riskantní se do toho pouštět. Sociálnědemokratičtí to dokonce mají zakázané svým minulým volebním programem a ODS se termínu spoluúčast zatím vyhýbá jako čert kříži. Přitom se všichni odborníci shodují na tom, že jde o jednoduchý a velmi účinný nástroj, i když ani ten samozřejmě není samospasitelný.

David Rath v Respektu 10. října 2005

Související články:
David Rath kritizuje poplatky, které dřív sám chtěl

Zprávy Sluvko

Zanechat komentář

nedávná videa

štítky

Odkazy